Kaplica w Bredynkach

Najznamienitszym zabytkiem Bredynek jest kaplica filialna, murowana, neobarokowa, pod wezwaniem św. Rocha i św. Floriana.skanowanie0001 Usytuowana przy głównej ulicy przebiegającej przez wieś.

Powstała w 1884 r. ku czci poległych w bitwie o wodę. W 1863 roku we wsi doszło do krwawej masakry, spowodowanym buntem chłopów wobec decyzji osuszenia stawu, z którego korzystała cała wieś. W wyniku oporu wobec żandarmów doszło do strzelaniny. Zginęło kilkanaście osób, wiele zostało rannych. Dziś obok kaplicy pod w. Św. Rocha i św. Floriana stoi tablica, a na niej powyższe nazwiska poległych w bitwie o wodę oraz opis wydarzeń. Świątynię wybudował Jana Skupski II, prowadnik pielgrzymek, zwanych łosierami.

Ilekroć przez wieś wędrowała pielgrzymka do świętej Lipki, zawsze zatrzymywała się przy kaplicy, by pomodlić się za pomordowanych; podobno Skupski opowiadał wtedy o masakrze z 1863 roku, modlono się za jej ofiary i ruszano dalej.  Później odprawiano w niej mszę św. w  pierwszą niedzielę po Wielkanocy za chorych i niedomagających, oraz za padłych w wojnie i ich krewnych. Obecnie msza odprawiana jest w każdą niedzielę przez proboszcza ze Stanclewa.

Magdalena Pąk